Beseda s režisérem Cyrilem Podolským

V rámci činnosti Filmového klubu, který pracuje v naší škole - projekt GRAMMY) přišel dne 18. 3. 2019 na besedu se žáky školy spisovatel, ilustrátor a režisér pan Cyril PODOLSKÝ.

Pan Podolský je původním povoláním učitel. Podílel se na známém Večerníčku Krysáci, a to jako  režisér. Dále je spoluautorem známých příběhů popletených kutilů Pata a Mata. Během besedy přiblížil našim žákům, jak takový Večerníček vzniká, kolik lidí se na něm podílí a jak je jejich práce skutečně náročná. Na ukázku nám donesl postavičky - loutky z Večerníčku Krysáci. Děti měly možnost vidět i spoustu rekvizit, které byly při natáčení Večerníku Krysáci použity. Podrobně vyprávěl, jak se taková loutka vyrábí, z jakého materiálu a jakých triků je zapotřebí, aby například mohla loutka mrknout nebo se pohybovat. Představené loutky byly velmi pěkné a rekvizity skutečně miniaturní. Kromě toho jsme zhlédli několik ukázek z připravovaných filmů.

Na konci besedy měli žáci možnost zakoupit si jeho novou knihu s názvem Šuplík a Šuflík.

Doporučujeme i dalším školám pana Podolského oslovit a požádat o besedu, jelikož byla velmi zajímavá jak pro malé, tak pro velké a byla opravdu pěkně připravena.

Lenka Duksová

vedoucí Filmového klubu školy