Participativní rozpočet

Projekt „Participativní rozpočet – Za školu

krásnější a hravější“

Jak udělat prostředí školy krásnější či hravější? To vše žákům kopřivnických škol umožňuje projet Participativní rozpočet, který realizuje Město Kopřivnice. Naše škola, ač má jiného zřizovatele, byla v roce 2023 do tohoto projektu také zařazena, za což Městu Kopřivnice moc děkujeme a ceníme si toho.

Škole byl přidělen v rámci dotace Města Kopřivnice finanční rozpočet 20 000,-Kč. Do této částky žáci jednotlivých tříd školy navrhovali své nápady a poté 2 vítězné návrhy prezentovaly jednotlivé třídy na společném shromáždění žáků s pedagogy v tělocvičně školy dne 20. prosince 2023. V průběhu projektu žáci počítali, vyhledávali informace na internetu, plánovali, sestavovali rozpočet návrhu, který také třeba výtvarně ztvárnili. Ale také se přitom učili spolupracovat, rozvíjet svou tvořivost, respektovat názor druhého, vytvářet nápady, které budou přínosem pro žáky celé školy nejen jedné třídy.

Celý projekt pomáhala organizovat, plánovat a realizovat koordinátorka tohoto projektu z řad pedagogických pracovníků. Projekt rozvíjel přitažlivým způsobem občanské kompetence žáků a je obdobou podobného Participačního rozpočtu, který vyhlašuje Město Kopřivnice pro občany a komunity města.

Mezi prezentovanými návrhy tříd byly opravdu zajímavé nápady žáků jako např. vytvoření běžecké dráhy 60 m na školní zahradě vlastními silami samotnými žáky, pořízení triček s logem školy pro žáky, kteří budou reprezentovat školu na soutěžích a akcích, dále Párty box pro kulturní vystoupení i pro přestávky, velký stůl na stolní fotbal, který bude umístěn na chodbě školy, stolní hry do tříd, netradiční tělovýchovné nářadí a náčiní do Tv i na přestávky, hudební nástroje a mnoho dalších. Mezi 4 vítězné návrhy, které vybrala komise vedení školy a budou realizovány z Participativního rozpočtu, patří Párty box, stůl na stolní fotbal, trička s názvem a logem školy pro prezentaci žáků a 2 odrážecí auta do Tělesné výchovy a školní družiny. Ostatní zajímavé návrhy žáků určitě nezapadnou a budou také postupně realizovány z provozních prostředků školy nebo dalších projektů školy.

Jsme rádi, že jsme se dověděli, co by naši žáci chtěli pro zlepšení školního či výukového prostředí i pro svou relaxaci, zábavu i radost. Díky této zajímavé aktivitě bude naše krásná škola tedy ještě krásnější i hravější a žáci jsou díky tomuto projektu vybaveni důležitými kompetencemi, které mohou uplatnit ve svém budoucím životě.

Mgr. Vlasta Geryková – ředitelka školy