Panelová diskuze – "Klima se mění a my s ním" – Odpady a co já s tím? (on-line)

Zástupci 10-ti škol zapojených do Týdne globálního vzdělávání a do projektu organizace ARPOK Olomouc, mezi nimi i žáci 8. a 9. ročníků naší školy, se za zapojení do projektu měli možnost zúčastnit se panelové diskuze „Klima se mění a my s ním“ dne 19. 11. 2020, která se letos z důvodu protiepidemiologických opatření (COVID-19) nekonala ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, ale byla vysílána on-line. Jelikož naše třídy 2. stupně již byly přítomny ve škole po znovuotevření škol, sledovali jsme konferenci ve svých třídách.

Diskutovalo se především o odpadech, o správném nakládání s odpady, o jejich třídění a recyklaci. Zajímavé byly také příspěvky o aktivitách žáků a studentů škol usilujících o opatření vedoucích k ochraně planety a snížení produkce odpadů, případně k jejich dalšímu využití.

Se žáky diskutovali Stepan Vashkevich – téma cirkulární ekonomiky, jak škola může snížit množství vyprodukovaného odpadu, žáci ZŠ Fryčovice představili své aktivity v rámci tématu změna klimatu, bloggerka WEEF představila svá videa, jak může snížit tvorbu odpadu každý z nás a „setry v akci“ se snažily motivovat své vrstevníky ke změně v jejich spotřebitelském chování.

V závěru panelové diskuze byl zařazen praktický workshop na využití odpadů.  Žáci si vyrobili z kamenů a odpadových materiálů „Přírodní piškvorky“, které budou pěkným dárkem či zpestřením a využitím ke hře ve vánočním období. Panelová diskuze se všem žákům i pedagogům moc líbila, žáci si rozšířili své vědomosti a získali povědomí o tom, jak vlastním přičiněním, aktivitami, změnou svých mnohých každodenních činností, změnou svého chování a jednání, tentokrát v problematice odpadů, mohou napomoci ochraně klimatu naší krásné planety Země.

Mgr. Vlasta Geryková