Vzpomínková akce k 80. výročí úmrtí Floriána Bayera

Při příležitosti 80. výročí úmrtí Floriána Bayera, kopřivnického rodáka, učitele, speciálního pedagoga a odbojáře, popraveného dne 7. 5. 1942 v koncentračním táboře Mauthausen, proběhla dne 5. května 2022 v tělocvičně školy pietní vzpomínková akce.

Vzpomínkové akce byla přítomna řada významných hostů - žijící příbuzná Floriána Bayera neteř p. Antonie Feixová, zástupci vedení Města Kopřivnice - starosta Ing. Miroslav Kopečný, místostarosta Mgr. René Lakomý a zástupkyně OŠKS Bc. Jana Svobodová. Dále  byli přítomni pedagogové ostatních škol města i okresu, zástupci školské rady, zástupci ostatních organizací a institucí ve městě.

Po zaznění státní hymny a úvodního slova ředitelky školy seznámila přítomné s prezentací o Floriánu Bayerovi pedagožka školy Ing. Věra Matuszná. Se vzpomínkami na svého strýce se poté se všemi zúčastněnými podělila p. Antonie Feixová.  Zazněla i báseň „Výkřik obětovaných“ z roku 1938 od pedagogického kolegy Floriána Bayera Augustina Opěly v podání Mgr. Boženy Sopuchové. Žáci 9. ročníku pod vedením Mgr. Šárky Brandové připravili krásné a důstojné recitačně pěvecké vystoupení „Bratříčku, zavírej vrátka“ které dojalo všechny přítomné.

K pamětní desce Floriána Bayera, umístěné od r. 1982 na budově školy,  bylo poté zavěšeno vzpomínkové srdce k tomuto výročí ředitelkou školy Mgr. Vlastou Gerykovou společně s neteří paní Feixovou a starosta města položil k pamětní desce kytici za Město Kopřivnici.

Akci uzavřelo slavnostní vyhlášení výsledků výtvarné soutěže „STOP VÁLCE A NÁSILÍ“ s předáním diplomů a odměn autorům vítězných prací z rukou příbuzné Floriána Bayera
a zástupců vedení Města Kopřivnice. Nádherné práce žáků nejen ZŠ Floriána Bayera, ale všech zúčastněných škol jsou dokladem toho, že ani dnešním dětem není lhostejné válečné utrpení a násilí a že je třeba toto téma připomínat budoucím generacím, aby se nezapomnělo.

Po skončení akce měli všichni přítomní možnost si prohlédnout stálou expozici o osobnosti Floriána Bayera ve vstupních prostorech školy a vernisáž všech výtvarných prací soutěže. Proběhlo také neformální posezení, prohlídka rodinných fotografií a vzpomínání s příbuznou Floriána Bayera neteří p. Antonií Feixovou.

Akce měla velmi slavnostní, pietní ráz a byla důstojnou vzpomínkou na vzácného člověka, za jehož pedagogické, vlastenecké, odborářské i morální zásluhy můžeme poděkovat tím, že s úctou neseme jeho jméno v názvu naší školy a snažíme se naplňovat jeho odkaz co nejlepší prací s dalšími generacemi dětí a mládeže.

Mgr. Vlasta Geryková