Netradiční třídní schůzky ve „Filmové kavárně“
Dne 25.4.2018 se na naší škole již poněkolikáté konaly netradiční třídní schůzky. Pozvali jsme rodiče do „Filmové kavárny“. Tuto uspořádal filmový klub, který pracuje ve škole již druhým rokem v rámci projektu GRAMMY. Tématikou Filmové kavárny byla tentokrát kampaň „Nekup to“, vyhlášená organizací Člověk v tísni (Jeden svět na školách) a opakovaně tématika Fair Trade - Spravedlivý obchod, které se dlouhodobě věnujeme v rámci projektu Světová škola.
Skupina žáků prezentovala rodičům principy, fungování a přínos Fair Trade a také zástupci Filmového klubu přiblížili, jak žáci v klubu pracují a jakým činnostem se věnují. Poté byly promítnuty zajímavé krátké spoty o Fair Trade a v rámci kampaně „Nekup to“ film Just Eat It - o plýtvání jídlem. Po zhlédnutí filmů rodiče vyplnili pocitové listy. Pohoštění ve Filmové kavárně si připravili přítomní žáci, kdy svým rodičům uvařili a roznášeli fairtradovou kávu nebo čaj, byla možnost ochutnat sušenky, čokoládový nápoj a další potraviny, které byly vyrobeny dle pravidel obchodu Fair Trade. V souvislosti s kampaní „Nekup to“ pak byla prezentována a diskutována myšlenka, že je určitě lepší podpořit fairtradové pěstitele na globálním Jihu než plýtvat jídlem a vyhazovat potraviny, které ještě ani neprošly datem spotřeby, jak to činí mnoho lidí na Západě, kdy až třetina celkové potravinové produkce se celosvětově vyhodí na smetiště.
Rodiče pak měli možnost v neformálním prostředí si popovídat o prospěchu a chování svých dětí s přítomnými pedagogy, kdy mnozí využili i formátu třídních schůzek ve trojici: pedagog – rodič – žák, neboť mnoho žáků bylo na akci přítomno, stejně jako jejich rodiče. Všichni tří zúčastnění se tak mohli společně vyjádřit ke školním záležitostem Zajímavou akcí jsme dokázali, že třídní schůzky nemusí být žádným „strašákem“, ale že mohou netradiční formou přispět ke společnému příjemnému setkávání, vzdělávání, obohacování i vzájemné podpoře všech účastníků výchovně vzdělávacího procesu.
Mgr. Vlasta Geryková
ředitelka školy