Velký úspěch žákyň školy v soutěži ROMANO SUNO (Romský sen)

Naše škola se opět, i ve složité době koronavirové, zapojila do celostátní literární, výtvarné a audiovizuální soutěže „ROMANO SUNO“ (Romský sen), kterou pravidelně pořádá společnost Nová škola o.p.s. Praha na podporu romského jazyka a tvorby v tomto jazyce. V rámci zapojení do soutěže naši žáci tvořili pod vedením p. řed. Vlasty Gerykové a asistentky Evy Demové v hodinách Českého jazyka a Multikulturní výchovy literární příspěvky v českém a následně romském jazyce a také kreslili portréty jednotlivých členů rodiny - rodičů, prarodičů, dětí i mladých lidí.

Literární příspěvek žákyň 6. a 7. roč. Barbory Horváthové a Kateřiny Ferencové na téma „RODINA – E FAJTA“ obsadil v silné konkurenci mnoha příspěvků z celé republiky 3. místo. S překladem do romského jazyka pomohli i rodiče a prarodiče, kdy společným tvořením byla navíc tvořivě rozvíjena i spolupráce s rodiči a komunitou.

Ve výtvarné kategorii této soutěže pak album „RODINA - E FAJTA“, které bylo sestaveno z výtvarných portrétů členů rodiny obsadilo rovněž 3. místo. Krásné album bylo kolektivní prací žákyň Andrei Ferencové, Barbory Horváthové, Adriany Gabčové a Gabriely Kotlárové z 6. ročníku.

Tento velký úspěch v celostátním měřítku svědčí o tom, že naše škola umožňuje romským dětem popsat svět kolem sebe jejich jazykem, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje a že těmto žákům dává možnost zapojit se do výtvarných i literárních soutěží na podporu romského jazyka. Škola získala také sborník Romano suno, ve kterém jsou všechny literární i výtvarné příspěvky uveřejněny.

Slavnostní vyhlášení cen, na které jsme se měli dostavit do Prahy, jsme tentokrát opět byli nuceni sledovat online (http://www.romea.cz/cz/stitek/romano-suno) z důvodu protikoronavirových opatření stejně jako vloni. Všichni naši žáci byli porotou oceněni online, diplomy a pěkné dárečky dostali poštou. Všichni naši výherci byli také porotou motivováni k dalšímu tvoření v romském jazyce, aby se tento úplně ze světa neztratil. Určitě se příští rok zase zapojíme, žáci plánuji natočit i video, které letos vzhledem ke ztížené situaci nešlo provést. Slíbily, že začnou psát i naše romské paní asistentky, neboť součástí soutěže je i literární tvorba v kategorii pro dospělé.

Mgr. Vlasta Geryková - ředitelka školy