Zdravíčko 2017 - Kdo si hraje, nezlobí

Dne 18. 5. 2017 proběhl v ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice 3. ročník okresní pohybově dovednostní soutěže „Zdravíčko 2017 – Kdo si hraje, nezlobí“ zaměřené na oblast výchovy ke zdraví a prevenci rizikových projevů chování, neboť projekt byl finančně podpořen Moravskoslezským krajem v programu  Podpora aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování. Letos byla akce opět propojena s multikulturní tématikou, kdy hlavní náplní soutěže byly hry dětí celého světa.

Zúčastnila se, kromě pořádající školy Floriána Bayera, čtyřčlenná družstva žáků ZŠ Motýlek a  ZŠ sv. Zdislavy z Kopřivnice, dále ZŠ Dlouhá, Nový Jičín, ZŠ Bílovec a  ZŠ J.A.K. Fulnek, Česká. Na školní zahradě, v tělocvičně i učebnách školy se soutěžilo v hrách dětí celého světa, byly připraveny hry ze všech světadílů. Zaujal běh s pneumatikou (Haiti), Bramborové závody (Itálie), Přetahovaná s holí (Francie), dalšími soutěžními hrami byly např. Balónkové závody (Bangladéš), Nosní slalom (Francie), Závody v pytlích (Filipíny), Chromé kuře (Čína), Bankoni  y´inka – Balancování s tyčí (Rwanda), Džegi čagi (Korea), Bolero (Bangladéš) a mnohé další zajímavé hry. Současně si představením a prožitím her všichni účastníci rozšiřovali znalosti o životě, zábavě či kuchyni jiných národů, kultur nebo etnik.

Doprovodnou soutěží byla soutěž „Mezinárodní mňamka“, kterou jednotlivé školy přivezly hotovou s sebou na soutěž. Lahodné a zároveň zdravé dobroty sladké i slané kuchyně inspirované mezinárodními recepty nadchly všechny přítomné chutí i vzhledem. Porota složená z pedagogů škol   a Mgr. Kytkové z Městského úřadu v Kopřivnici, přiřkla 1. místo slanému bulharskému a francouzskému koláči ze ZŠ Motýlek v Kopřivnici, těsně za nimi skončily vynikající tyčinky Cantuccini   a fairtraidové banánové lívanečky ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice a na 3. místě se umístila perníková řecká lízátka a řecký pohár ZŠ sv. Zdislavy, Kopřivnice.

Součástí akce byl i blok „Seznamte se s Fair Trade“, kdy žáci ZŠ Floriána Bayera prezentovali co je Fair trade (Spravedlivý obchod), přítomní žáci i pedagogové shlédli výstavky fairtradových potravin, výrobků, vzdělávacích materiálů, ale nejvíce zaujaly ochutnávky čajů, kávy, čokolády, bonbonů, sušenek, fairtradových lupínků a dalších. Přítomní si vypsali i test o Fair trade a 7 vylosovaných účastníků mělo radost z fairtradových balíčků. Děkujeme tímto firmě Fairtrademarket - p. Ludmila Kopáčová za poskytnutí 50-ti kusů skvělých fairtradových čokolád, které byly využity jako odměny do fairtradových balíčků, jako odměny pro nejlepší družstva miniturnaje v kopané s typickým africkým míčem  i pro fairtradové ochutnávky všech účastníků.

Všichni účastníci soutěžili s nadšením, zaujetím o co nejlepší výsledek. Tentokrát rozhodovala obratnost, postřeh, soustředění, týmová spolupráce i trocha toho pověstného štěstíčka.

Výsledky jsou tyto:

1. místo – ZŠ sv. Zdislavy, Kopřivnice

2. místo – ZŠ Nový Jičín, Dlouhá

3. místo -  ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

Doprovodná soutěž „Mezinárodní  mňamka“:

1. místo – ZŠ Motýlek, Kopřivnice

2. místo – ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice

3. místo -  ZŠ sv. Zdislavy, Kopřivnice

Záměrem akce bylo v rámci multikulturní tématiky a podpory tolerance představit i taneční talent žáků naší pořádající školy a tance různých národů a kultur. Velmi zaujal netradiční a v ČR téměř neznámý vietnamský tanec  - Múa Sap (Bambusový tanec) v podání žáků ZŠ Floriána Bayera, kteří se tanec učí v rámci multikulturní výchovy a Týdne zdraví ve škole. Tanec se tančí s dlouhými čtyřmetrovými bambusovými tyčemi, kdy „klepači“ klepou do rytmu bambusovými tyčemi a tanečníci musí tyčemi proskakovat, aniž by se jich dotkli. Tanec doprovázela typická vietnamská hudba. Po ukázce si se zájmem tanec vyzkoušeli i někteří odvážlivci z ostatních škol.

V závěru soutěže byl uspořádán miniturnaj v kopané hrané s typickým africkým míčem – hadrákem a hráči zjistili, že to není až tak jednoduché jako s opravdovým míčem. V turnaji zvítězilo družstvo ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice, 2. místo obsadila ZŠ sv. Zdislavy, Kopřivnice a  3. místo družstvo ZŠ J.A.K. Fulnek.

Velmi zdařilá akce přispěla k podpoře prevence rizikových projevů chování, k podpoře tolerance, respektu, bezkonfliktního soužití, k poznávání života jiných kultur, národů či etnik. Všichni účastníci totiž došli k poznání, že při hrách jsou si děti na celém světě rovny, a že ten, kdo si hraje, opravdu nezlobí. Akce také podpořila vzájemné vzdělávání, setkávání a poznávání žáků škol města i okresu společně se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a byla zdařilým příkladem naplnění společného vzdělávání nenásilným, přirozeným způsobem, při kterém všichni společně zažívají úspěch a radost.

Mgr. Vlasta Geryková

ředitelka ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice