Exkurze v rodišti Františka Palackého

1. 11. 2022 jsme s žáky VIII. třídy navštívili v rámci hodin dějepisu obec Hodslavice.

Obec Hodslavice je poprvé v písemných pramenech zmíněna k roku 1411. V té době už zde stál dřevěný kostel sv. Ondřeje, kde směřovaly naše první kroky. Jedná se o jednolodní objekt s polygonálním presbytářem. Pan průvodce nás seznámil s historií kostela a popsal jeho vybavení. V bezprostřední blízkosti kostela dřív býval hřbitov, z kterého se do dnešní doby zachoval jen hrob Jakuba a Anny Palackých – rodičů Františka Palackého.

Otec národa – František Palacký – je bezesporu nejslavnějším rodákem obce Hodslavice. Pan průvodce nám v rodném domě Františka Palackého popsal nejen jeho dětství, ale i jeho naplněný život a prohlédli jsme si tematickou výstavu k životu F. Palackého i ke specifikům doby, v níž vyrůstal.

Dále jsme s průvodcem navštívili místní evangelický kostel, který každým rokem obnovuje kulturní výstavu, která se zaměřuje na všechna důležitá výročí z okresu Nový Jičín i z celé republiky.

Obec Hodslavice láká turisty i k shlédnutí photopointů a interaktivní výstavy, které jsme také navštívili a zakončili tak celou exkurzi.