Křeslo pro hosta s multikulturním zaměřením

V rámci činnosti zájmového klubu osobnostně sociálního rozvoje žáků „Zdravíčko“, který pracuje při škole jako jeden z mnoha dalších klubů projektu „GRAMMY“ (EU OP VVV) jsme poprvé uspořádali dne 7. dubna 2017 zajímavou akci „Křeslo pro hosta“. Do křesla jsme si pozvali vzácného hosta bulharské národnosti, paní Sevdalinu Kovářovou Kostadinovou, žijící v Praze, členku sdružení Zaedno, hlavní ilustrátorku a „duši“ skvělého a v naší škole oblíbeného multikulturního časopisu Kamarádi.

Paní Sevda nejdříve odpovídala na otázky moderátorky p. ředitelky Vlasty Gerykové. Dověděli jsme se mnoho zajímavostí o Bulharsku, kde se paní Sevda narodila, o bulharských školách a jejím studiu na vysoké umělecké škole v Sofii, o tom, jak se dostala do České republiky, o činnosti sdružení Zaedno, i to, jak vzniká časopis Kamarádi a její kresby. Poté již kladli své dotazy žáci, týkaly se oblíbeného jídla, hudby, tanců, svátků v Bulharsku, dalších zvyků a tradic, dále toho, co se jí líbí i nelíbí v České republice, povahových vlastností Čechů i Bulharů, známkování ve škole, odlišného vyjádření souhlasu a nesouhlasu oproti tomu, jak je to u nás a mnoha další zajímavosti. Paní Sevda nám také představila krásný bulharský kroj, ve kterém přišla a naučila nás klasický bulharský kolový tanec, který jsme si společně všichni zatančili. Po rozhovoru v „Křesle pro hosta“ proběhla s paní Sevdou výtvarná dílna „Hlaholice“, kdy se žáci seznámili s historií i ukázkami tohoto písma, s abecedou hlaholice a napsali si v hlaholici svá křestní jména, kterými vyzdobí prostory svých tříd i školy.

Akci jsme propojili i s dalším multikulturním tématem, a to Mezinárodním dnem Romů, který se slaví 8. dubna, neboť školu navštěvují i romští žáci, jejichž kulturu, zvyky, tradice si také při mnoha příležitostech připomínáme. Žákyně školy Veronika Krištofová zatančila krásný sólový romský tanec a dále následovala výtvarná dílna „Romská růže“ opět pod vedením p. Sevdaliny Kovářové Kostadinové. Žáci si vyrobili barevné romské květiny, kterými se ozdobí při svých vystoupeních nebo se rozhodli, že je darují svým maminkám či kamarádům právě na svátek Romů, mnozí je darovali i svým učitelům.

Akce byla krásnou ukázkou výchovy žáků k toleranci, respektu, porozumění a praktickým příkladem, jak nás vzájemné poznání může obohacovat a ne rozdělovat. Těšíme se na další podobné akce i další zajímavou osobnost v „Křesle pro hosta“, které budeme určitě opakovat.

Mgr. Vlasta Geryková – ředitelka školy

ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189