Slavnostní pojmenování školy čestným názvem podle osobnosti Floriána Bayera
Dne 26. června 2014 při příležitosti 112. výročí narození Floriána Bayera proběhla v tělocvičně školy slavnostní akce k pojmenování školy čestným názvem podle osobnosti Floriána Bayera, kopřivnického rodáka, speciálního pedagoga, odbojáře popraveného v koncentračním táboře Mauthausen. Slavnostní akce byla přítomna řada významných hostů - žijící příbuzní Floriána Bayera, neteře p. Antonie Faixová a MUDr. Dagmar Vaňásková, zástupci zřizovatele školy Moravskoslezského kraje v čele s náměstkyní hejtmana Mgr. Věrou Palkovou, zástupci vedení města Kopřivnice v čele s místostarosty města Ing. Miroslavem Kopečným a Mgr. Dagmar Rysovou, zástupci odboru školství, kultury, pamětníci Ing. Michal Salomonovič, Ing. Václav Langer, plk. Bohumil Vlach, ředitelé a pedagogové ostatních škol města i okresu, zástupci školské rady, rodiče žáků, zástupci ostatních organizací a institucí ve městě.
Na této slavnostní akci seznámila přítomné s prezentací o Floriánu Bayerovi pedagožka školy Ing. Věra Bubíková se svými žáky. Zazněly i citace z dopisu manželky Floriána Bayera paní Vlasty Bayerové, vzpomínky přátel a báseň „Výkřik obětovaných“ z roku 1938 od pedagogického kolegy Floriána Bayera.
Rovněž byla otevřena stálá expozice o osobnosti Floriána Bayera ve vstupních prostorech školy.
Byla odhalena plastika „Válečné memento“, kterou vytvořil pedagog školy Mgr. Vlastimil Kopečný společně se svými žáky v keramickém kroužku.
Po zaznění státní hymny České republiky k pamětní desce Floriána Bayera, umístěné na budově školy, pověsily věnec ředitelka školy Mgr. Vlasta Geryková společně s náměstkyní hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Věrou Palkovou.
Součástí slavnostní akce bylo i předání pamětních medailí „I díky vám jsme svobodní“ v rámci zapojení školy
do projektu „Proti ztrátě paměti“ plk. Bohumilu Vlachovi a Ing. Václavu Langerovi, kteří dlouhodobě provádí ve škole se žáky vzpomínkové besedy na válečnou i totalitní doby.
Hrůzy války rovněž připomněl žákům i hostům jeden z mála pamětníků přeživších holocaust Ing. Michal Salomonovič z Ostravy společně s p. Janou Hlávkovou v rámci zajímavého projektu „Světlo paměti“.
Škole byl také p. Hanou Martinákovou z Etické výchovy o.p,s. předán titul Etická škola.
Akci k pojmenování školy čestným názvem uzavřelo slavnostní vyhlášení výsledků okresní výtvarné soutěže „Stop válce a násilí“ s předáním diplomů a odměn autorům vítězných prací z rukou příbuzných Floriána Bayera
a místostarostky města Kopřivnice Mgr. Dagmar Rysové.
Po skončení akce proběhlo neformální posezení, prohlídka rodinných fotografií a vzpomínání s žijícími příbuznými Floriána Bayera, prohlídka školy i expozice výstavy mapující osudy žen přeživších koncentrační tábor Terezín „Děvčata z pokoje č. 28“ umístěné v prostorech školy při příležitosti slavnostní akce k pojmenování školy čestným názvem.
Akce měla velmi slavnostní, pietní ráz a byla důstojnou vzpomínkou na vzácného člověka, za jehož pedagogické, vlastenecké, odborářské i morální zásluhy můžeme poděkovat alespoň tím, že s úctou poneseme jeho jméno v názvu naší školy.
Mgr. Vlasta Geryková – ředitelka školy
Televizní reportáž ze slavnostní akce