Vícejazyčnost je bohatství

Úspěch školy v celostátní výtvarné a literární soutěži

Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace dosáhla významného úspěchu v celostátní výtvarné a literární soutěži „Vícejazyčnost je bohatství“, která je každoročně vyhlašována organizací Zaedno v multikulturním časopise Kamarádi. Letošní téma znělo „Poznáváme se – U stolu to jde snadno“.

V rámci zapojení do úkolu soutěže žáci četli, dramatizovali pohádky a příběhy v jiných jazycích, studovali různé recepty a poté nakreslili krásná výtvarná díla ve školní družině, která doplnila popisem receptu či názvů obrázků nakresleného pexesa v jazycích, ke kterým mají blízko, ať již původem nebo v rodinách či příbuzenstvu. Naše příspěvky byly psány v jazyce bulharském, romském, slovenském, anglickém a ruském. Využili jsme i odborné pomoci nebo případné kontroly ze strany rodičů či příbuzných. Do soutěže bylo zasláno přes 550 prací ze 40 škol celé České republiky.

Kolektivní práce „FRGÁLCI“ školní družiny naší školy pod vedením paní vychovatelky Michaely Křivákové obsadila 1. místo ve své kategorii a získala svým vítězstvím pro všechny zapojené děti návštěvu muzikálu „Sněhurka“ v Divadle Hybernia v Praze. Další skupinka žáků naší školní družiny pod vedením paní vychovatelky Věry Matýskové si odváží „Čestné uznání za vynikající účast v soutěži“ za krásné ilustrované mezinárodní pexeso a taktéž návštěvu dětského muzikálu v Praze.

Odměnou byl všem oceněným dětem i zapojeným pedagogům výlet do Prahy a účast na slavnostním předání cen, které proběhlo 23. 11. 2018 v Domě národnostních menšin v Praze se zajímavým programem, pěknými cenami i výstavou vítězných prací. Slavnostní předání bylo natáčeno i Českou televizí (ČT 2), kdy v reportáži z akce hovořila i p. ředitelka Geryková o naší pravidelné účasti, úspěších naší školy a o přínosu celé této soutěže pro vzájemné multikulturní obohacování.

Více informací o soutěži, výsledcích, ukázky vítězných prací našich žáků najdete (v rubrice Vyhlášení výsledků soutěže 2018 a Vybrané soutěžní práce) na www.kamaradi.zaedno.org.

Mgr. Vlasta Geryková