Legiovlak v Kopřivnici

V rámci interaktivní výuky Dějepisu i tématiky moderních dějin se naše škola účastní zajímavých besed, výstav, interaktivních programů a expozicí. Téměř všechny třídy školy se proto v průběhu od 9. 4. do 12. 4. 2019 podívaly do Legiovlaku, který byl přistaven na kopřivnickém nádraží jako jedné ze zastávek po celé České republice.

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Žáci si prohlédli jednotlivé vagóny vlaku určené např. pro vojáky, důstojníky i zdravotníky, poštovní vůz, uniformy legionářů, jejich tvorbu ve volném čase v době dlouhé cesty a další expozice umístěné ve vagónech. Přitom poslouchali zajímavé vyprávění vojáka legionáře – průvodce po tomto vlaku.

Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.