Křeslo pro hosta

V rámci činnosti zájmového klubu osobnostně sociálního rozvoje žáků „Zdravíčko“, který pracuje při škole jako jeden z mnoha dalších klubů projektu „GRAMMY“ (EU OP VVV) jsme uspořádali dne 10. dubna 2018 opět akci „Křeslo pro hosta“. Do křesla jsme si pozvali  hosta romské národnosti, paní Veroniku Kačovou z Nového Jičína, která se školou již spolupracovala na některých projektech a programech pro nadané žáky.

Paní Veronika nejdříve povídala o sobě, svém životě, o studiu, rodině a o svých aktivitách, kterým se věnuje. Dověděli jsme se mnoho zajímavostí o životě, o zvycích, tradicích, výchově v romské rodině i komunitě, o podpoře její rodiny ve studiu i v aktivitách, který se věnuje, o jejím podnikání v obchůdku s romskými kroji a šperky, které sama šije a vyrábí. Řekla nám o své lásce k romské hudbě a tancům, čemuž se dlouhodobě věnuje, o vedení výuky romských tanců a o jejím zapojení v nejrůznějších projektech a programech po celé České republice. Hovořila o působení v časopise Kereka, o svých aktivitách pro Muzeum romské kultury v Brně i pro organizaci Amnesty International.

Poté již kladli své dotazy žáci, týkaly se oblíbeného romského jídla, hudby, tanců a dalších zvyků a tradic romské komunity, povahových vlastností Čechů i Romů, co máme společné a co máme odlišné a dalších zajímavosti. Veronika nám také představila a popsala romskou vlajku, při svém vyprávění používala i romský jazyk a zazpívala ukázky některých písní. Do diskuze a výměny zkušeností se zapojili se zájmem i přítomní pedagogové a asistentka z romské komunity.

Přínosné na akci bylo pro žáky především téma motivace k významu vzdělání u romských dětí a další profesionální orientaci dle svého zájmu i nadání, o víře v úspěch i v sebe bez ohledu na barvu pleti, ale i o pokoře a píli, což dokumentovala na svém příkladu i příkladu svého bratra, který je uznávaným hudebníkem u nás i zahraničí.

Po hlavní části „Křesla pro hosta“ paní Veronika dál volně pokračovala v besedě se žáky, kdy jim ukazovala fotografie ze zajímavé akce v Praze k Mezinárodnímu dni Romů, kde rovněž vystupovala se svým romským tancem, žáci viděli i kroje a šperky z obchůdku, který provozuje.

Akce byla součástí školních oslav Mezinárodního dne Romů, který se slaví 8. dubna, neboť školu navštěvují i romští žáci, jejichž kulturu, zvyky, tradice si také při mnoha příležitostech připomínáme. Byla krásnou ukázkou výchovy žáků k toleranci, respektu, porozumění a praktickým příkladem, jak nás vzájemné poznání může obohacovat a ne rozdělovat. Těšíme se na další zajímavou osobnost v „Křesle pro hosta“, které budeme určitě opakovat.

Mgr. Vlasta Geryková