Příběhy bezpráví - beseda s pamětníkem

Příběhy bezpráví 2023

V rámci interaktivní výuky moderních dějin se dne 7. 11. 2023 žáci 8. a 9. ročníků naší školy opět zúčastnili dalšího ročníku Příběhů bezpráví.

Letos jsme realizovali sledování filmu „Chceme dýchat“. Žáci mohli sledovat příběh hlavního hrdiny v průběhu let 1979 – 1989 v Teplicích. Seznámili se s ekologickou situací v oblasti Podkrušnohoří, jejími dopady nejen na přírodu, ale i na zdraví obyvatel a neochotou vládnoucí garnitury neutěšený stav řešit a zveřejňovat pravdivé informace. Kromě ekologie se film zabýval i neoficiální kulturou v uvedeném období – hudbou, literaturou, samizdatem, bytovými divadly, často zakazovanými nebo přerušovanými koncerty. Poznali, jak hlavního hrdinu ovlivňovala Nová vlna a hnutí punk. Měli možnost poznat i relativně svobodnější společnost v Polsku. Návštěvy neoficiálních kulturních akcí zařadily tyto mladé lidi mezi závadovou mládež, která byla sledována StB. Demonstrace proti neřešení katastrofické situace v oblasti Teplic začaly 11. listopadu 1989 a postupně přešly od demonstrací proti ekologické situaci k demonstracím proti vládnoucí straně.

Žáci si měli možnost prohlédnout také výstavu plakátů na téma „Závadová mládež“ o předrevoluční atmosféře v severních Čechách v roce 1989 a plakátovou výstavu k 55. výročí okupace v r. 1968 „U nás pomáhali taky“.

Jako hosta a pamětníka Příběhů bezpráví jsme si pozvali pana Lubomíra Sazovského, který nás seznámil nejen s kulturní scénou v Kopřivnici v období normalizace, ale také odpovídal na dotazy a diskutoval společně se žáky i pedagogy na téma revolučního roku 1989. Panu Sazovskému za dobře připravenou besedu ještě jednou děkujeme.

Ing. Věra Matuszná