Pevnost poznání Olomouc: účast na panelové diskuze „Bezpečí na internetu“ a prohlídka expozic

Zástupci 8 škol zapojených do Týdne globálního vzdělávání, mezi nimi i žáci 8. a 9. ročníku naší školy, se zúčastnili panelové diskuze „Bezpečí na internetu dne 23. 11. 2016 v Pevnosti poznání v Olomouci. Diskutovali Mgr. Vítězslav Slíva z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Jan Tvrdoň z projektu Demagog.cz a zástupci olomouckého projektu E-bezpečí – Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D. a PhDr. René Szotkowski, Ph.D.

Diskutovalo se o nebezpečích spojených s tím, co nalézáme v kyberprostoru (kyberšikana, sexting, kyberrooming, rizika sociálních sítí, zneužití osobních údajů v prostředí internetu apod.) dále o pravidlech, jak se bezpečně na internetu chovat. Poté se diskutující odborníci rozmístili na stanoviště, která dle zájmu mohli žáci navštěvovat. Dověděli se zde praktické rady do života spojené s internetovým bezpečím, slyšeli pravdivé kauzy, které se staly, dověděli se, jakým způsobem chránit své osobní údaje, prohlédli si zajímavé programy, materiály projektu E-bezpečí. Panelová diskuze s odborníky byla velmi zajímavá a přínosná, neboť s podobnými tématy se žáci nemají možnost příliš často setkat.

Jelikož jsme byli v Pevnosti poznání v Olomouci poprvé, tak si žáci společně se svými pedagogy rovněž prohlédli zajímavé expozice v Pevnosti poznání. Vyzkoušeli si nejrůznější hlavolamy, rébusy, bludiště, vcítili se do role astronautů na trenažéru, prohlédli si zajímavé virtuální biologické i zeměpisné expozice. Moc se nám vše líbilo a do Pevnosti poznání se určitě znovu i s ostatními žáky školy vydáme poznávat.

Mgr. Vlasta Geryková