Panelová diskuze "Klima se mění a my s ním"
Vlastivědné muzeum Olomouc
Zástupci 8 škol zapojených do Týdne globálního vzdělávání a do projektu organizace ARPOK Olomouc, mezi nimi i žáci 8. a 9. ročníku naší školy, se za zapojení do projektu měli možnost zúčastnit se panelové diskuze „Klima se mění a my s ním“ dne 19. 11. 2019 ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Se žáky diskutovali doc. Mgr. Daniel Nývlt, PhDr. - vedoucí antarktického vědeckého programu, Jana Tkadlčíková-zástupkyně studentské iniciativy Fridays For Future a Mgr. Michal Žák – meteorolog, klimatolog, moderátor pořadu Předpověď počasí v ČT.
Diskutovalo se o klimatu z pohledu výzkumného pracovníka, který zajímavě hovořil o významu ledovců pro klima planety, o ochraně Antarktidy i o tom, jak to vypadá na arktické i antarktické expedici, hovořilo se o vývoji počasí v posledních letech, o zvyšování průměrné teploty a o moderních metodách sledování a předpovědi počasí. Zajímavá byla také diskuze o aktivitách středoškoláků usilujících o opatření vedoucích k ochraně planety inspirované iniciativou švédské studentky Grety Thunbergové. Panelová diskuze s odborníky byla velmi zajímavá a přínosná, neboť s podobnými tématy a odborníky se žáci nemají možnost příliš často setkat.
Následoval praktický workshop na využití odpadů, vedený Bc. Helenou Škrdlíkovou. Žáci si vyrobili z použitého obalu od mléka papírový květináč, do kterého zasadí ekologickou „rostoucí“ tužku SPROUT, kterou dostali, a ze které po dopsání a zasazení vyroste šťavnatá a zdravá bylinka. Akce se všem moc líbila, žáci si rozšířili své vědomosti a získali povědomí o tom, jak vlastním přičiněním, aktivitami, změnou svých mnohých každodenních činností, změnou svého chování a jednání mohou napomoci ochraně klimatu naší krásné planety Země. Prohlédli jsme si i zajímavé exponáty ve Vlastivědném muzeu a těšíme se na další podobný zajímavý projekt od ARPOKU.
Mgr. Vlasta Geryková
ředitelka školy