Spolupráce se Spolkem Zaedno

Cesta k multikulturnímu vzdělávání a radosti z úspěchu našich žáků

Naše škola dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací Spolek Zaedno, která se zaměřuje na podporu vícejazyčného a multikulturního vzdělávání. Ve školním vzdělávacím programu „Škola pro život“ máme totiž zaveden samostatný předmět Multikulturní výchova v 9. ročníku právě pro podporu multikulturního vzdělávání, soužití, respektu a tolerance. Proto jsme aktivity a spolupráci této organizace velmi uvítali a využíváme je v hojné míře. Již řadu let pravidelně odebíráme jejich vícejazyčný časopis Kamarádi, který využíváme nejen při práci se žáky cizinci a příslušníky národnostních menšin, ale také jako důležitou pomůcku pro podporu multikulturní výchovy. Tento časopis považujeme za vůbec nejlepší časopis pro multikulturní výchovu v celé ČR, neboť v něm nachází žáci i my pedagogové plno nového poznání, inspirace i tolerance mezi lidmi všech národů a národností.
Kromě časopisu využíváme také často další materiály této organizace, jako jsou metodické listy, pracovní listy a rozmanité publikace, které přispívají k obohacení výuky. Děti obzvlášť oceňují online hry a kvízy, kterých je velké množství na webové stránce www.kamaradi.euTyto interaktivní aktivity jsou vytvářeny Spolkem Zaedno s cílem podpořit vyučovací proces a vnášejí do naší každodenní práce s dětmi zábavné, ale i vzdělávací prvky, které žáky motivují a rozvíjejí jejich schopnosti.
Již 12 let se také každoročně s nadšením zapojujeme do soutěže „Vícejazyčnost je bohatství“, kterou organizuje Spolek Zaedno. Tato soutěž poskytuje žákům skvělou příležitost kreativně se vyjádřit a zároveň se zdokonalovat v cizích jazycích. S hrdostí můžeme říci, že naše škola byla v této soutěži již několikrát oceněna, což nejen nás, ale především naše žáky velmi potěšilo. Velmi úzce a osobně spolupracujeme s p. Sevdou Kovářovou, která je „duší“ soutěže „Vícejazyčnost je bohatství“, několikrát také navštívila naši školu a realizovala se žáky vzdělávací programy s multikulturní tématikou a  velmi obohacující „Křeslo pro hosta“. Patří jí velké poděkování za to, že nás i naše žáky osobně, umělecky i lidsky obohacuje.
Spolupráce se Spolkem Zaedno nám přináší mnoho radosti a neustále rozšiřuje možnosti zapojení jak pro naše žáky, tak i pro pedagogy. Těšíme se na další společné aktivity, které obohatí naši výuku a podpoří rozvoj multikulturního povědomí.

Mgr. Vlasta Geryková  -  ředitelka školy