Týden zdraví ve škole

V rámci projektu „TÝDNY ZDRAVÍ VE ŠKOLE aneb V zdravém těle zdravý duch, chce mít holka i ten kluk“ proběhl v termínu 24. 11. - 28. 11. 2014 TÝDEN ZDRAVÍ VE ŠKOLE. V průběhu celého týdne probíhaly zajímavé aktivity a činnosti zaměřené především na pohybové aktivity, výchovu ke zdravému životnímu stylu, na zdravou výživu. Týden zdraví byl zahájen společným „Pozdravem slunci“a společným cvičením všech žáků i pedagogů školy v tělocvičně. Obzvláště získala velkou oblibu pohybová sestava „Kuchařská“ na super hudbu se super „kuchařskými“ pohyby, která rozhýbala i ty největší „lenochy“. Poté jsme všichni zaznačili do „Barometru zdraví“, jak na tom jsme s fyzičkou a se zdravím na začátku Týdne zdraví a pozorovali jsme po celý týden, zda se naše uvedená hodnota bude měnit.

Potom se již žáci všech tříd školy společně se svými pedagogy i děti z přípravné třídy „Sluníčko“ věnovali celý týden vybraným aktivitám a činnostem:

• Denní cvičení, jógová cvičení, masáže, cvičení s overbaly, s velkými míči, pohybové hry, říkadla s písněmi a pohybem, country tance, řecké tance, romské tance

• Pohybový (kinestetický) učební styl v jednotlivých vyučovacích hodinách (opakování, procvičování učiva s využitím pohybu)

• Zdravá výživa (vyhledávání informací, receptů na Internetu, počítání kalorií, propočet receptů, praktická příprava pokrmů zdravé výživy, pečení zdravého cukroví, plakáty propagující zdravou výživu, praktické činnosti v PV a VV zaměřené na využití zdravé výživy a surovin – koláže z luštěnin atd.

• Péče o tělo – „Zdravé zoubky“ – program v přípravné třídě a ŠD - video, praktické čištění zubů, kartáčky, křížovky, zdravé potraviny, prevence zubního kazu, obrázkové čtení, soutěže

• Týdenní projekt „Zdraví a zdravá výživa v různých částech světa“ – skupinová práce, kdy každá skupina zvolila svůj stát – vyhledávání informací, zapisování, třídění informací, vystřihování, tvorba plakátů a powerpointové prezentace. V závěru týdne poté proběhla prezentace výsledků tohoto projektu – vzájemné hodnocení komunikačních dovedností i úrovně jednotlivých výstupů.

• Proběhl školní turnaj ve stolním tenise

• Střelba ze vzduchovky – soutěž mezi třídami

• Pohybové přestávky (stolní tenis, hry s pěnovými míči, skákací panáci v prostorech školy, pohybová cvičení, relaxační cvičení, tance v tělocvičně atd.)

V závěru týdne opět proběhlo v tělocvičně společné setkání všech žáků i pedagogů školy s vyhodnocením projektu a společným cvičením. Všichni se však nejvíc těšili na pohybovku „Kuchařská, kdy pod vedením p. uč. Štěpánové byla v pohybu opravdu  celá škola. Opět jsme zaznamenali své hodnoty do „Barometru zdraví“ a zjistili jsme, že jsme na tom mnohem, mnohem lépe než před týdnem. Proto byl Týden zdraví úspěšný a již se moc těšíme na další aktivity projektu a na další Týden zdraví.