„FAIRTRADOVÁ KAVÁRNA“ - Seznamte se s Fair Trade (Spravedlivý obchod)

„FAIRTRADOVÁ KAVÁRNA“

- Seznamte se s Fair Trade (Spravedlivý obchod)

V rámci zapojení do projektu Fairtradová škola jsme uspořádali dne 7. 5. 2024  „Fairtradovou kavárnu“- Seznamte se s Fair Trade“ spojenou s netradičními třídními schůzkami. V úvodu akce prezentoval žákovský fairtradový tým školy přítomným rodičům, žákům a dalším hostům základní informace a hlavní principy Fair Trade – Spavedlivý obchod. Poté všichni zhlédli dokument natočený Stanislavem Komínkem z organizace Fairtrade Česko a Slovensko s názvem „Ve stínu kakaovníku“,  který upozorňuje na všechny zásadní okolnosti pěstování kakaa v západní Africe: nízké výkupní ceny, chudobu pěstitelů, dětskou práci, obchod s lidmi i kácení deštných pralesů. V diskuzi po promítání byly sdělovány osobní příběhy, jak žáci či ostatní účastníci, buď ve škole, nebo doma, přispívají k podpoře Fair Trade. jaké s ním mají zkušenosti, zda již některé produkty vyzkoušeli. Součástí akce bylo samozřejmě i fairtradové občerstvení – káva, čaj, perníčky, džusy, sušenky, čokoládové nápoje a další, neboť škola se dlouhodobě v projektu Fairtradová škola i Světová škola tématice Fair Trade (Spravedlivý obchod) věnuje. Dále měli možnost účastníci akce shlédnout výstavku k Fair Trade, vzdělávací materiály k tomuto tématu a výstavku rukodělných výrobků žáků. Rodiče měli možnost v neformálním prostředí si současně popovídat po hlavní části i o prospěchu a chování svých dětí, mnohé děti byly přítomny, a tak probíhaly tyto třídní schůzky a povídání „ve trojici“ (učitel-pedagog-rodič) u šálku fairtradového čaje, kávy, kakaa. Žáci fairtradového týmu také v průběhu akce prováděli mezi přítomnými anketu o Fair Trade, která bude pokračovat i mezi občany města na další akci školy, kterou připravujeme ve spolupráci s Městem Kopřivnice v pátek 10. května ve Fairtradovém stánku naší školy.

Mgr. Vlasta Geryková