Příběhy bezpráví 2021

ZAPOJENÍ DO PROJEKTU „PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ 2021"

Naše škola se v rámci interaktivní výuky moderních dějin zapojila do dalšího ročníku Příběhů bezpráví. V letošním roce bylo hlavním tématem „Mladí proti komunismu“. Dne 10. 11. se žáci 7. – 9. ročníku zúčastnili promítání filmu „Ta krásná holka z vily nad řekou“, který byl komponován z ukázek knihy Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ a ze vzpomínek jejich spoluvězeňkyň. Měli jsme možnost se seznámit s fungováním soudů a věznic v 50. – 60. letech a hlavně s pocity bezdůvodně vězněných žen. Žáci v následující diskusi vyjadřovali své pocity ze sledování filmu a vypracovali pracovní list k prezentovanému dokumentu.

Žáci si prohlédli také výstavu plakátů na téma „Stejné příběhy, jiná jména“, která je zaměřena na naši minulost a současnost v některých státech a je umístěna v prostorách školy. Mohli se seznámit i s knihou Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté.

Nedílnou součástí akce byla i diskuse s hostem-pamětníkem panem Lubomírem Sazovským, který všechny seznámil s poměry v našem městě v 70. – 90. letech a také s tím, že političtí vězni nebyli jen „tam někde daleko“, ale týkalo se to i některých obyvatel z našeho nejbližšího okolí. Panu Sazovskému za dobře připravenou besedu ještě jednou děkujeme.

Ing. Věra Matuszná