Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice, Štramberská 189, příspěvková organizace je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskolezským krajem

Počítadlo návštěv TOPlist
Kde nás najdete

Příběhy bezpráví 2021

ZAPOJENÍ DO PROJEKTU „PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ 2021"

Naše škola se v rámci interaktivní výuky moderních dějin zapojila do dalšího ročníku Příběhů bezpráví. V letošním roce bylo hlavním tématem „Mladí proti komunismu“. Dne 10. 11. se žáci 7. – 9. ročníku zúčastnili promítání filmu „Ta krásná holka z vily nad řekou“, který byl komponován z ukázek knihy Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ a ze vzpomínek jejich spoluvězeňkyň. Měli jsme možnost se seznámit s fungováním soudů a věznic v 50. – 60. letech a hlavně s pocity bezdůvodně vězněných žen. Žáci v následující diskusi vyjadřovali své pocity ze sledování filmu a vypracovali pracovní list k prezentovanému dokumentu.

Žáci si prohlédli také výstavu plakátů na téma „Stejné příběhy, jiná jména“, která je zaměřena na naši minulost a současnost v některých státech a je umístěna v prostorách školy. Mohli se seznámit i s knihou Michala Klímy Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté.

Nedílnou součástí akce byla i diskuse s hostem-pamětníkem panem Lubomírem Sazovským, který všechny seznámil s poměry v našem městě v 70. – 90. letech a také s tím, že političtí vězni nebyli jen „tam někde daleko“, ale týkalo se to i některých obyvatel z našeho nejbližšího okolí. Panu Sazovskému za dobře připravenou besedu ještě jednou děkujeme.

 

 

Ing. Věra Matuszná

            

 

Update cookies preferences