Mezinárodní den Romů v Novém Jičíně

V sobotu dne 6. 4. 2019 jsme se zúčastnili oslav Mezinárodního dne Romů v Novém Jičíně, neboť školu navštěvují i romští žáci, jejichž kulturu, zvyky a tradice si také při mnoha příležitostech připomínáme.

Ve škole začal pracovat v letošním roce školní pěvecký sbor „Romano Jilo“, pod vedením  Veroniky Kačové a žáci se naučili první romské písně. Právě školní pěvecký sbor vystoupil na oslavách MDR v rámci netradiční romské bohoslužby a sklidil obrovský úspěch.

Přítomní žáci s paní ředitelkou Gerykovou a asistentkami p. Žigovou a p. Demovou měli dále možnost účastnit se celodenního programu. Jeho součástí byly i ochutnávky romské kuchyně, ukázky módy v průběhu taneční módní přehlídky, scénka, která připomínala Romům, aby se nestyděli za svůj původ, výstavka rukodělných výrobků, šperků a oděvů.

Naši žáci se také zúčastnili odpoledních dílen pro děti – výtvarné dílny, malování henou a malování na obličej. V závěru oslav vystoupil romský zpěvák a hudebník Mário Bihári s doprovodnou skupinou Bachtale.

Akce byla krásnou ukázkou toho, jak nás vzájemné poznání může obohacovat a ne rozdělovat, jak se dá hudbou, tancem, zpěvem, vzájemným setkáváním a vstřícnou komunikací vést k toleranci, respektu a porozumění bez ohledu na barvu pleti.

Mgr. Vlasta Geryková

Úspěch ve výtvarné soutěži

„TRADIČNÍ ROMSKÁ ŘEMESLA“

V rámci oslav Mezinárodního dne Romů byla vyhlášena také doprovodná výtvarná soutěž na téma „Tradiční romská řemesla“. Žáci naší školy se do této soutěže zapojili ve výuce předmětu Multikulturní výchova, kdy se před samotnou výtvarnou tvorbou seznámili s jednotlivými typickými romskými řemesly i s vývojem jednotlivých řemesel v průběhu historie. Dále se tvořilo v předmětech Výtvarné výchovy, Pracovního vyučování i v rámci činnosti  školní družiny.

Žáky práce moc zaujala, neboť na podobné téma ještě výtvarně netvořili a vznikla nádherná výtvarná díla, která jsme poté odevzdali organizátorům soutěže do Nového Jičína.

Při oslavách Mezinárodního dne Romů dne 6. 4. 2019, kterého jsme se zúčastnili, byly vyhlášeny výsledky této soutěže a autoři byli odměněni pěknými cenami.

Jaká byla naše radost, když první tři místa obsadili žáci naší školy:

1. místo – Elenka RAŠKOVÁ (kolekce řemesel – Kotlář, Hudebník, Dráteník)

2. místo – Robin HUDÁK (Romská věštkyně)

3. místo – Nikola SRBOVÁ (Kejklíři, cirkusáci a muzikanti)

Vítězům gratulujeme a těšíme se na jejich úspěchy v dalších podobných soutěžích, ve kterých mohou rozvíjet své výtvarné nadání a talent.

Mgr. Vlasta Geryková