Ocenění Nadačním fondem Josefa Luxe

Ocenění Nadačního fondu Josefa Luxe pro ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice za podporu etické výchovy

Základní škola Floriána Bayera v Kopřivnici, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, uspěla v Programu podpory etické výchovy, který vyhlásil Nadační fond Josefa Luxe formou soutěže ZŠ a SŠ pro rok 2019. Za implementaci etické výchovy do výchovně vzdělávacího procesu a do života školy, za propojení etické výchovy s dalšími aktivitami a projekty, především Ekoškolou a Světovou školou, i za vzdělávání pedagogů v oblasti etické výchovy převzala ředitelka školy Mgr. Vlasta Geryková společně se dvěma vyučujícími předmětu Etická výchova ocenění na slavnostním vyhodnocení v SenátuParlamentu ČR ve Valdštejnském paláci v Praze dne 11. 11. 2019.

Akce byla pořádána pod záštitou místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorky Šárky Jelínkové a za účasti europoslankyně Michaely Šojdrové a předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Ocenění, které škola získala jako jedna z 12 škol celé ČR a jako jediná škola Moravskoslezského kraje, bylo převzato z rukou Věry Luxové, předsedkyně správní rady NFJL. Vítězné školy obdržely nadační příspěvek pro školu a pedagogy vyučující Etickou výchovu.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný ocenil přínos etické výchovy k osobnostně sociálnímu rozvoji žáků v podmínkách dnešní doby. Europoslankyně Šojdrová přednesla poté zajímavý příspěveko podpoře etické výchovy v Evropském parlamentu a sdělila, že se rozhodla zařídit návštěvu přítomných zástupců oceněných škol v Bruselu. Nastínila také možnosti rozšíření povědomí a aplikace podpory etické výchovy ve školách v České republice. Následně proběhlo sdílení zkušeností účastníků soutěže a návrhy na formy další podpory etické výchovy, neboť Program podpory etické výchovy NFJL v podobě, ve které byl doposud, letošním rokem skončil. Zajímavá byla pro účastníky i prohlídka Senátu a krásných Valdštejnských zahrad.

Ocenění je pro zúčastněné pedagogy důkazem, že etická výchova a její uvádění do života školy je v ZŠ Floriána Bayera v Kopřivnici prováděno na kvalitní úrovni, čemuž napomáhá i Moravskoslezský kraj, který etickou výchovu ve školách výrazně podporuje např. projektem „Etická výchova zlepšuje sociální klima škol v Moravskoslezském kraji“, do jehož aktivit byla ZŠ Floriána Bayera rovněž zapojena.

Mgr. Vlasta Geryková