„SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ“ pro pana Floriána Bayera

Naše škola nese čestný název podle osobnosti Floriána Bayera. V r. 2017 jsme si tuto osobnost připomínali v květnu při příležitosti 75. výročí jeho hrdinské smrti vzpomínkovou akcí a kladením kytice k pamětní desce na škole. V závěru školního roku v červnu jsme slavnostní akademii k 35. výročí vzniku školy “Co všechno dokážeme“ věnovali právě osobnosti Floriána Bayera a jeho 115. výročí narození. Vyvrcholením všech výročí a oslav byla slavnostní akce „Srdce s láskou darované“ pro p. Floriána Bayera, která se konala 10. ledna 2018.

Škola se zapojila do celostátní výtvarné soutěže „SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ“, jejíž podmínkou je vytvořit netradiční, zajímavé srdce, které je poté s láskou věnováno vybrané osobnosti s dopisem, proč jí srdce věnujeme.

Žáci školní družiny naší školy s p. vychovatelkou Věrou Matýskovou se do této soutěže zapojili a vytvořili své krásné srdce, které na slavnostní akci předali in memoriam patronu naší školy panu Floriánu Bayerovi, učiteli, speciálnímu pedagogovi, kopřivnickému rodákovi a odbojáři, který byl popraven dne 7. 5. 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu. V srdci je vyobrazena kresba naší původní i nové školy, nakreslené obličeje dětí a dále portrét Floriána Bayera, který nakreslil žák Filip Turták.

Na slavnostní akci, které byli přítomni žáci a pedagogové školy, přivítala paní ředitelka Vlasta Geryková vzácné hosty, a to neteř pana Floriána Bayera MUDr. Dagmar Vaňáskovou s manželem. Byli jsme moc rádi, že přijali naše pozvání a k nám do školy z Ostravy, kde žijí, přijeli. Dopis, ve kterém popisujeme, komu a proč srdce předáváme, přečetla žákyně 9. ročníku školy Martina Strnadlová. Poté právě p. Dagmar Vaňásková srdce s láskou věnované in memoriam Floriánu Bayerovi v zastoupení za svého strýce převzala z rukou dvou žáků školy, kteří se na jeho tvorbě podíleli. Po předání srdce paní Vaňásková zavzpomínala před všemi přítomnými na svého strýce a vyjádřila velké poděkování, že se osobnosti téměř zapomenuté osobnosti Floriána Bayera věnujeme a připomínáme ji nejen v jeho rodišti, ve městě Kopřivnici, ale i celostátně právě třeba vhodným zapojením do soutěže „Srdce s láskou darované.

Mgr. Vlasta Geryková

Dopis s věnováním  - Srdce s láskou darované pro pana Floriána Bayera