Fairtradový stan

FAIRTRADOVÝ STAN – Víte, co je fair trade?

V rámci zapojení do projektu Fairtradová škola připravila ZŠ Floriána Bayera, Kopřivnice ve spolupráci s Městem Kopřivnice „Fairtradový stan“, který byl součástí farmářských trhů pořádaných dne 10. 5. 2024 v sadu E. Beneše. Ve Fairtradovém stanu žáci školy seznamovali návštěvníky trhů s tématikou Fair Trade (Spravedlivý obchod).

V krásně vyzdobeném a poutavém stánku byly prezentovány materiály prezentující co je Fair Trade, jaké jsou jeho základní principy, mezi které patří např. zákaz dětské práce, spravedlivá cena, zákaz diskriminace, ohleduplnost k životnímu prostředí a další.

Součástí stánku byly výstavky faitrtradových materiálů, informačních plakátů, brožurek, ale hlavně výstavky fairtradových produktů a skvělé ochutnávky dobrot napečených žáky a pedagogy ZŠ Floriána Bayera právě z fairtradových produktů. Nejvíce okouzlily muffiny z fairtradového kakaa, záviny, bábovky a mnohé další.

Hlavní částí tohoto projektu „Víte, co je fair trade?“ však byla anketa mezi občany města. Přítomní žáci se ptali občanů na to, zda znají Fair Trade, zda již zakoupili některé z jeho produktů, ale hlavně, zda by chtěli, aby ve městě Kopřivnici byly fairtradové produkty nabízeny nejen v potravních řetězcích a prodejnách, ale i v kavárnách a restauracích?

Žákům Floriána Bayera své odpovědi poskytlo 89 občanů.

Z nich 33 vědělo, co znamená Fair Trade a 30 z nich si také některé produkty již zakoupilo.

Mezi zakoupenými fairtradovými produkty bylo toto pořadí:

1. čokoláda

2. káva,

3. sušenky, cereálie, sladkosti

4. čaj

5. banány

56 občanů Fair trade vůbec neznalo a 53 z nich si ani žádný fairtradový výrobek nikdy nezakoupilo.

Na otázku, zda by občané chtěli, aby kopřivnické kavárny a restaurace nabízely fairtradové produkty bylo odpovězeno 79 občany ano a 10 občany ne.

Další částí ankety budou návštěvy kopřivnických kaváren, restaurací, obchodů se zdravou výživou atd., ve kterých bude fairtradový tým ZŠ Floriána Bayera zjišťovat, zda by byli ochotni fairtradové produkty či nápoje zařadit své nabídky. O výsledcích budeme opět informovat.

Mgr. Vlasta Geryková

ředitelka školy a fairtradový tým školy

Odkaz na reportáž v Kopřivnických novinách o akci Fairtradový stan - anketa mezi občany a prezentace Fair Trade: