Zapojení do soutěže ROMANO SUNO (Romský sen)

Naše škola se opět, i ve složité době koronavirové, zapojila do celostátní literární, výtvarné a audiovizuální soutěže „ROMANO SUNO“ (Romský sen), kterou pravidelně pořádá společnost Nová škola o.p.s. Praha na podporu romského jazyka a tvorby v tomto jazyce. V rámci zapojení do soutěže naši žáci tvořili pod vedením p. řed. Vlasty Gerykové a asistentky Evy Demové v hodinách Českého jazyka a Multikulturní výchovy literární příspěvky v českém a následně romském jazyce a také kreslili výtvarné práce na zvolené téma. Literární příspěvek kolektivu žákyň 6. a 7. roč. Gabriely Kotlárové, Barbory Horváthové, Andrey Ferencové a Kateřiny Ferencové byl na téma „Náš školní taneční kroužek „Jiloro“, který byl doplněn i kresbou romské tanečnice. S překladem do romského jazyka pomohli i rodiče a prarodiče a společným tvořením byla navíc tvořivě rozvíjena i spolupráce s rodiči a komunitou. Do soutěže se zapojila i školní družina pod vedením p. vychovatelky Věry Matýskové. Krásný výkres Danečka Žigy s romským houslistou, obklopeným texty romských písní, se moc líbil.

Slavnostní vyhlášení cen jsme tentokrát sledovali online (youtube: ROMEA TV: https://www.youtube.com/user/romea01), protože se nemohlo jet do Prahy jako vloni. Všichni naši žáci byli porotou oceněni a motivováni k dalšímu tvoření v romském jazyce, aby se tento úplně ze světa neztratil. Určitě se příští rok zase zapojíme, žáci plánuji natočit i video, které letos vzhledem ke ztížené situaci nešlo provést. Slíbily, že začnou psát i naše romské paní asistentky, neboť součástí soutěže je i literární tvorba v kategorii pro dospělé.

Mgr. Vlasta Geryková - ředitelka školy